Jak dobrać biżuterię?

Jak dobrać biżuterię?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o sformułowaniu, że diamenty są najlepszym przyjacielem każdej kobiety? Jak się okazuje, obecnie jest to mniej prawdziwe niż jeszcze kilka lat temu. Więcej osób wybiera inne alternatywy biżuterii, stawiając na jakość adekwatna do ceny.  

Oznacza to, że jeśli kupujesz biżuterię, złoto i diamenty nie powinny być standardową opcją. Zanim zdecydujesz się na zakup jakiejkolwiek biżuterii, poznaj podstawowe ABC tego tematu i podejmij świadomą decyzję.

1. Rodzaje biżuterii

Przedstawimy najczęściej wybierane, nie tylko przez kobiety, rodzaje biżuterii. Znając symbolikę każdego rodzaju, z pewnością będzie Ci łatwiej wybrać odpowiedni. Niezależnie od tego czy planujesz zakup dla siebie czy szukasz idealnego prezentu.

Naszyjnik

Naszyjnik jest czymś więcej niż tylko modnym dodatkiem, który uzupełnia strój i cały wygląd. Poprzez podkreślanie delikatnych cech szyi, symbolizuje on kobiecość i urok. Chociaż zwraca uwagę na dekolt, wcale nie oznacza seksualności.

Bransoletka

Wiele osób nosi bransoletki, aby pokazać swoją osobowość. Ponieważ bransoletki mogą być wykonane z różnych materiałów, oprócz metali, dostępne są również takie wykonane ze skóry czy materiału. Często, jest to element biżuterii, który zauważamy u danej osoby dopiero po pewnej chwili. W związku z tym, jest to świetny sposób, aby poprawić wygląd lub podkreślić bogactwo w bardziej subtelny sposób.

Kolczyki

Twoja twarz jest zazwyczaj pierwszą rzeczą, na którą ktoś zwraca uwagę, dlatego też kolczyki mają do spełnienia szczególną rolę. Podkreślają one twarz i uwydatniają Twoje najlepsze cechy. Odpowiednio dobrane, mogą zmodyfikować wizualny kształt twarzy. Chociaż, możesz również używać ich w celach czysto estetycznych. Mogą one dodać kolor i osobowość do każdego stroju.

Pierścionek

Pierścionki mają silne znaczenie kulturowe na całym świecie. Pierścionek na lewym palcu serdecznym kojarzy się z romantycznymi związkami. Nie ma jednak powodu, aby nie nosić pierścionków na innych palcach. Są one świetnym sposobem na uwiecznienie najważniejszych momentów w życiu, jak np. osiemnaste urodziny czy zakończenie studiów. Modne pierścionki są również świetnym uzupełnieniem stylizacji. Zdecydowanie przyciągają uwagę do dłoni, podkreślające smukłość palców.

2. Wybór materiału biżuterii

Wygląd i cena to dwa najważniejsze elementy wyboru odpowiedniego materiału, z którego ma być wykonana Twoja biżuteria. Najczęściej spotykane materiały, wykorzystane w produkcji biżuterii to złoto i srebro. Warto jednak mieć świadomość, że istnieje jeszcze kilka - platyna, tytan czy stal nierdzewna- poznaj ich właściwości.

Złoto

Złoto ma trzy podkategorie: różowe, białe i żółte. Jedyną rzeczą, która w rzeczywistości różni te trzy odmiany złota, jest to co widać na pierwszy rzut oka - kolor. Wynika on z dodania śladowych ilości innego metalu. Tym na co należy zwrócić uwagę, są karaty. Pozwalają one na określenie czystości złota, z którego została wykonana biżuteria. 24K jest najwyższym stopniem karatowym, ponieważ oznacza czyste złoto. 22K jest następnym, który ma 91,6% złota, a pozostałe 8,4% biżuterii, składa się z innych metali. 18K ma 75% złota, 14K ma 58,5% złota, a 10K ma 41,5% złota. Im czystsze złoto biżuteria, tym bardziej wartościowe jest. Warto jednak zauważyć, że złoto jest miękkim i plastycznym metalem, więc złoto 24-karatowe jest najbardziej podatne na odkształcenia. Z tego powodu, 14-karatowe i 18-karatowe złoto są najbardziej preferowanymi opcjami.

Srebro próby 925

Srebro również jest solidnym wyborem metalu na biżuterię. Srebro jest równie długowieczne co złoto, jednak co jakiś czas może potrzebować czyszczenia, w celu usunięcia naturalnie pojawiającego się nalotu. Wybierając srebrna biżuterię należy szukać oznaczenia 925, co świadczy o składzie srebra. Oznacza to, że biżuteria wykonana jest w 92,5% ze srebra, a pozostałe 7,5% to stop innych metali. Srebro jest zbyt miękkim materiałem, więc musi być połączone z innymi metalami, w celu wzmocnienia jego struktury.

Platyna

Platyna jest najrzadszym, a także najbardziej wytrzymałym metalem. Jest twardsza i nie rdzewieje, nie koroduje, ani nie matowieje. Z tego względu największą popularnością cieszy się pośród obrączek ślubnych i innej biżuterii, która jest przeznaczona do codziennego użytku. To również, dlatego jest droższy niż złoto. Jest to świetna opcja, dla tych, którzy są uczuleni na nikiel obecny w złocie. Platynowa biżuteria powinna mieć 95% czystości, a pozostałe 5% to inne podobne metale z grupy platyny, takie jak iryd, pallad i ruten.

Tytan

Tytan to kolejny trwały wybór, ponieważ nie ulega korozji. Jest również odporny na działanie potu, soli i wysokich temperatur. Metal ten sprawia, że biżuteria jest lżejsza. Z tych powodów, tytan jest najlepszym wyborem dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia i szukają biżuterii, która będzie pięknie wyglądać i jednocześnie pozwoli o sobie zapomnieć.

Stal nierdzewna

Stal nierdzewna zapewnia solidny wygląd i trwałość. Jest znacznie tańsza niż tytan, ale jest cięższa i ma śladowe ilości niklu i żelaza. Może to powodować reakcję alergiczną u niektórych osób. Mimo wszytko jest najtańsza opcją i przy odpowiedniej obróbce może równie pięknie się prezentować.

Powrót do blogu